Aktywność - sposób na jesienną chandrę
Jesienna chandra jest związana ze zmianą pór roku i objawia się obniżonym nastrojem. Najczęściej wywołuje ją niedobór światła słonecznego, który może prowadzić do gorszego samopoczucia. Stan przygnębienia, jaki towarzyszy chandrze, nie jest tak poważny, jak w przypadku depresji, a walka z objawami nie wymaga interwencji medycznej. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwalają skutecznie poprawić nastrój, gdy za oknem coraz szybciej zapada zmrok.
Sprawdź, jak radzić sobie z jesienną chandrą.
Jesienna chandra – co to jest? Jakie ma objawy?
Jeśli wraz z zakończeniem lata odczuwasz spadek nastroju i mniejszą chęć do jakiejkolwiek aktywności, prawdopodobnie dopadła Cię jesienna chandra. Co to jest? Chandrę najtrafniej opisuje pojęcie sezonowego stanu przygnębienia, przybicia i zniechęcenia do życia. Jesienna chandra najczęściej ma następujące objawy: zły humor, fizjologiczny spadek aktywności, zmęczenie, rozdrażnienie. Często towarzyszą jej także problemy ze snem.
Zdarza się, że chandra jesienna jest mylona z depresją sezonową. W tym drugim przypadku objawy występują jednak regularnie, na przestrzeni kilku lat. Gdy mamy do czynienia z depresją, konieczne jest profesjonalne wsparcie. Leczenie wymaga opieki psychologicznej, a w niektórych wypadkach wdrożenia farmakoterapii. Sposób na jesienną chandrę jest z kolei dużo prostszy – najczęściej do poprawy samopoczucia wystarczy odrobina chęci i zmiana nawyków.
Jesienna chandra – co to jest? Jakie ma objawy?
Wiesz już, co to jest jesienna chandra, więc czas przyjrzeć się metodom walki z jej objawami. Jak sobie radzić z obniżonym nastrojem i spadkiem energii? Jakie sposoby na chandrę sprawdzają się najlepiej? Od czego zacząć? Poniżej znajdziesz 5 sposobów na jesienną chandrę.
- Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały.
- Aktywność fizyczna jesienią.
- Regularny kontakt z bliskimi – rodziną i przyjaciółmi.
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
- Odkrycie nowego hobby, którym można wypełnić długie wieczory.
Warto wdrożyć w życie każdy z tych punktów, jednak podstawą dobrego samopoczucia powinna być zdrowa dieta i sport. Badania potwierdzają bowiem, że wysiłek fizyczny pomaga zachować dobrostan psychiczny. Regularne ćwiczenia zapewniają prawidłowy poziom serotoniny, dopaminy i endorfiny w organizmie, a te mają ogromny wpływ na nasz nastrój.
Co robić jesienią? Jeśli dopadła Cię jesienna chandra i chcesz zwiększyć aktywność fizyczną, oto przykładowe sposoby:
- wyjście na łyżwy w gronie przyjaciół,
- zapisanie się na siłownię,
- zajęcia na basenie,
- nordic walking,
- spróbowanie nowych sportów: tańca, tenisa czy crossfitu.
Pamiętaj, by nie narzucać sobie zbyt dużych oczekiwań – sport powinien być dla Ciebie przede wszystkim przyjemnością. To samo tyczy się pozostałych metod walki z obniżonym nastrojem. Zmuszanie się do aktywności, towarzystwa innych osób czy radykalnej zmiany diety, może sprawić, że sposoby na jesienną chandrę okażą się nieskuteczne.
Jesienna chandra – podsumowanie
Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak poradzić sobie z jesienną chandrą, dlatego warto próbować różnych rzeczy. Jeśli chcesz zacząć od aktywności fizycznej, koniecznie sprawdź pakiety sportowe oferowane m.in. przez Medicover Sport. Dzięki nim odkryjesz, jaki rodzaj wysiłku sprawia Ci największą przyjemność i znajdziesz swój własny, skuteczny sposób na chandrę jesienią.
Źródła:
- Jesienna depresja - ekspert opowiada o chorobie afektywnej sezonowej (SAD), Beata Tarnowska: https://www.medicover.pl/zdrowie/psychiczne/jesienna-depresja/
- Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Barbara Gieroba: https://www.monz.pl/pdf-112259-42310?filename=Wplyw%20aktywnosci.pdf
- Słownictwo związane z pojęciem smutku we współczesnej polszczyźnie, Kalina Maria Taczkowska: https://bibliotekanauki.pl/articles/2010849.pdf